Polski Związek Skata
Aktualności

Mistrzostwa Świata - Paraguay 2014

Zobacz Galerię

Zakończyły się Mistrzostwa Świata w Skacie, które rozgrywane  były w dalekim Asuncion, stolicy Paragwaju. W rozgrywkach zaprezentowało się dwadzieścia sekcji zrzeszonych w ISPA WORLD, a osiem z nich wystawiło swoje drużyny narodowe. Indywidualnie grało 137 zawodników, 8 drużyn klubowych oraz 8 Mikstów. Z naszego kraju wystąpiło 12 zawodników. Wystawiliśmy Drużynę Narodową oraz jedną drużynę Klubową. Rozgrywki zostały przeprowadzone w Hotelu Yacht i Golf Klub Paraguayo nad rzeką Paragwaj. Ze względu na małą ilość zawodników mogliśmy grać w ładnej klimatyzowanej sali tegoż hotelu. Rozegraliśmy piętnaście serii po 48 rozdań, dwanaście z rozstawienia i trzy systemem mistrzowskim. Drużyny klubowe i miksty grały dwanaście serii. Nasi zawodnicy grali ze zmiennym szczęściem. Co widać było w seriach.
Najlepsze wyniki naszych zawodników w seriach:

Seria I    – 7 miejsce Arkadiusz Konowalski AMICUS KWK STASZIC Katowice
Seria II   – 13 Andrzej Szober GRIN Siemianowice Śl.
Seria III  –  8  Henryk Brzoska CHEMIK Siemianowice Śl.
Po pierwszym dniu najlepiej z naszych zawodników zaprezentował się Andrzej Szober z Grina który zajął 7 miejsce, 10 był Henryk Brzoska z Chemika.
Seria IV  – 15 Henryk Brzoska z Chemika, 17 Arkadiusz Konowalski z Amicusa
Seria VI  – 13 Arkadiusz Konowalski z Amicusa.
Po dwóch dniach rozgrywek, rozegraniu sześciu serii w czołówce mamy Józefa Myrczika SZOMBIERKI Bytom na 14 miejscu, oraz Arkadiusza Konowalskiego na miejscu 16.
Seria VII – 8 Andrzej Szober z Grina, 11 Jan Nowak z VICTORII Tranzyt Chróścice
Seria IX  – 3 miejsce Arkadiusza Konowalskiego
Po dziewięciu seriach w czołówce mamy Arkadiusza Konowalskiego na miejsce 8, Józefa Myrczika na 11 i Henryka Brzoska na miejscu 15
Seria X    – Pierwsze miejsce po raz pierwszy na tych mistrzostwach wywalczył kolega Dariusz Orel z BOMBAJKI KLIMZOWIEC Chorzów
Seria XI   – 8 miejsce Andrzeja Czernikarza z klubu SAKOP 4 ASY
Seria XII –  4 Brzoska Henryk CHEMIK Siemianowice Śl.
Po 12 seriach na najwyższym miejscu znajduje się Józef Myrczik – 11, a 15 Henryk Brzoska
          W seriach XIII – XV zawodnicy nasi byli poza pierwsza dziesiątką, tylko w serii 13 Arkadiusz Konowalski wywalczył 13 miejsce. Jednak po XIII seriach Józef Myrczik jest 9, 17 Arkadiusz Konowalski a 19 Henryk Brzoska. Po 14 serii nastąpiły zmiany. Na 13 miejsce awansował Henryk Brzoska, 17 Józef Myrczik a 19 Arkadiusz Konowalski wszyscy z szansami na awans do finałowej szesnastki. Po ostatniej serii najwyżej z naszych zawodników jest Józef Myrczik – 11, 13 jest kolega Henryk Brzoska. Rywalizujący do samego końca o awans Arkadiusz Konowalski ostatecznie zakończył Mistrzostwa Świata w Paragwaju na 23 pozycji. Następnym naszym zawodnikiem jest Andrzej Czernikarz – 34 i 40 Andrzej Szober.

Finałowa szesnastka grała pięć serii po 48 rozdań. Liczono punkty stolikowe 4,3,2,1. W razie tej samej ilości punktów liczono punkty małe. Rywalizacja była bardzo ostra o czym świadczą końcowe wyniki. Nasi zawodnicy nie potrafili nawiązać równorzędnej walki o pudło. Okazało się że karta nam nie dopisała, tak jak byśmy sobie tego życzyli, jednak miejsce w ścisłym finale w gronie najlepszych zawodników jest dużym sukcesem. Koledze Myrczikowi udało się to już po raz drugi, raz na Mistrzostwach Europy w St. Vith a po raz drugi teraz.

92 Motyl Andrzej AMICUS KWK STASZIC K-ce 15021 148 20

Dodać trzeba że nasz finalista Mistrzostw Świata kolega Józef Myrczik zajął po raz kolejny drugie miejsce w Kategorii Seniorów. Szkoda że puchar był tylko dla Mistrza Świata w tej Kategorii. Trzeba dopisać w Polsce wiek seniora to 60 lat, w ISPA WORLD 65 lat. Poza rozgrywkami indywidualnymi zawodnicy nasi grali w drużynie. Do rozgrywek drużynowych została zgłoszona tylko jedna nasza drużyna Klubowa. Grała ona dobrze. Po pierwszej serii drużyna AMICUS KWK STASZIC Katowice prowadziła w rozgrywkach, po dwóch zajmowała drugie miejsce. To było tyle na ile naszą drużynę w tych Mistrzostwach było stać. Ostatecznie zajęła piąte miejsce. Jest to jak do tej pory najlepsze miejsce naszej drużyny.

M-ce Klub Punkty
1 Hagen International 85009
2 WWW.skat.com 79603
3 Skatlink.com  78800
4 Rosi + Co. 73848
5 Skat Klub Amicus KWK Staszic  68829

W kategorii kobiet wygrała Ina Hoffmann która ostatecznie zajęła 10 miejsce w finale Mistrzostw Świata. Dodać jeszcze trzeba że prezes PZSkat poza udziałem finale Mistrzostw wygrał Prezydium Cap które jest rozgrywane na Mistrzostwach Świata.

Do podsumowania naszych występów pozostało jeszcze omówienie występu naszej Drużyny Narodowej. Tak jak na każdych mistrzostwach tak i tutaj rozegrano cztery serie po 48 rozdań. Do rozgrywek zostało zgłoszonych 7 drużyn narodowych oraz reprezentacja Ameryki Południowej i mieszana w której wystąpili zawodnicy reszty Świata. Drużyna nasza grała dobrze. Po słabszej I serii po której byliśmy na trzecim miejscu potem było tylko lepiej. Po trzeciej serii zajmowaliśmy II miejsce z dużymi szansami na Tytuł Mistrz Świata. Po raz kolejny nie wyszło. Najlepszym naszym zawodnikiem został Arkadiusz Konowalski z wynikiem 5377 punktów. Drugi wynik Uzyskał Andrzej Czernikarz który zgromadził 4645 punktów. Wynik Arka Konowalskiego był drugim wyniki wśród drużyn narodowych i pozwolił wygrać Wielką nagrodę Asuncion.

M-ce Państwo                                                                                                     Punkty
9 Chile 38392

Jak widać z tych wyników po raz kolejny wygrała drużyna Niemiec wyprzedzając nas o 2100 punktów. Jest to kolejny medal srebrny naszej Narodowej Drużyny. Pierwszy był w roku 2004 w Chile. W swoim dorobku posiadamy 4 srebrne medale (Chile, Kapsztad, Karpacz, Paragwaj) oraz jeden brązowy zdobyty w Calpe.

Po zakończeniu zawodów gospodarze przygotowali Galę na której zostały wręczone medale i puchary dla zwycięzców. Oprawa muzyczna jak i serwowane posiłki były naprawdę dobre. Dodać trzeba że była to jedna z lepszych imprez w której uczestniczyli nasi zawodnicy. Po gali wszyscy zawodnicy innych państw rozjechali się do domów.

My mieliśmy jeszcze wyjazd na zorganizowaną wycieczkę aby zobaczyć wodospady ma rzece Iguazu. Była to wycieczka na którą nie można było pojechać będąc w Paragwaju. Swoją szerokością o połowę przewyższają wodospad Niagara. Poza tym byliśmy jeszcze na wycieczce po okolicach stolicy Paragwaju. Mieliśmy okazję zobaczyć miejsca które odwiedzał nasz Papież Jan Paweł II. Dodać jednak trzeba że jest to kraj bardzo biedny. Miasta i miasteczka są zaniedbane i ubogie, a poruszanie się po ulicach graniczyło z cudem.

Teraz przyjdzie czas na wyciągnięcie wniosków z organizacji tych zawodów, oraz wyników sportowych uzyskanych przez naszych zawodników. Rozpatrzyć wszystko żeby w przyszłości uniknąć popełnionych błędów, aby następne mistrzostwa były zorganizowane przez nas jeszcze lepiej. Wyciągniętymi wnioskami podzielimy się z Wami na łamach naszego biuletynu, a sprawy niedociągnięć ze strony organizatorów zostaną przekazane Zarządowi Międzynarodowej Federacji Skatowej ISPA WORLD. Uważamy że organizowanie tego typu imprez dla tak małej ilości uczestników mija się z celem. Trzeba się zastanowić jak to zmienić i jak wpłynąć na ISPA WORLD żeby nie organizowała tego typu zawodów w takich zakątkach naszego Świata. Trzeba doprowadzić do tego aby przez obniżenie ceny umożliwić wyjazdy większej ilości osób.