Polski Związek Skata
Aktualności

30-lecie PZSkat oraz podsumowanie rozgrywek ligowych sezonu 2014

Szanowni Zebrani.

Od naszego ostatniego uroczystego spotkania minęło pięć lat. Pięć długich lat, które minęły jak strzelił  z bata. Przez te lata dużo się zmieniło w Związku Skata jak i w naszym prywatnym życiu. Przeżyliśmy wspólnie wiele wspaniałych chwil na Turniejach Ligowych, Grand Prix, Okolicznościowych, oraz spędziliśmy wspaniałe chwile na turnusach wyjazdowych w Dźwirzynie, Wydminach i Jastrzębiej Górze. Chwil które na zawsze pozostaną w naszej pamięci.
        Związek nasz przez te lata poczynił znaczne postępy tak w organizacji rozgrywek jak i zmianach w naszych regulaminach. Staraliśmy się dopasowywać je do naszej zmieniającej się sytuacji, tak aby pomagały nam rozwijać naszą dyscyplinę SKAT, zgodnie z podejmowanymi uchwałami Zjazdowymi.
        W ostatnim pięcioleciu spotykaliśmy się na Zjazdach Delegatów trzykrotnie. Raz na Zjeździe Sprawozdawczo Wyborczym, oraz dwa razy na Zjazdach Sprawozdawczych. Pomiędzy Zjazdami staraliśmy się wypełniać uchwały oraz zalecenia Zjazdowe. Nie wszystko udało nam się załatwić, ale jeszcze pozostała nam połowa kadencji i myślimy że Zarząd obecny da radę się ze wszystkiego wywiązać.
       Zmiany jakie zostały wprowadzone od poprzedniego naszego uroczystego spotkania każdy może zobaczyć gołym okiem. Związek nasz zmienił rozgrywki Indywidualne i Drużynowe.Indywidualnie wprowadziliśmy na turniejach Grand Prix rozgrywanie dwóch serii po 48. rozdań. Po obliczeniach okazało się, że zyskały one na popularności i dzisiaj na połowie turniejów mamy po 500 uczestników. Wprowadzenie dwudniowych rozgrywek Grand Prix na Pomorzu i Wielkopolsce przyczyniło się także do wzrostu uczestników. Dzisiaj mamy ich już około 330. Mamy nadzieję że wprowadzenie nagród za wygranie cyklu turniejów Grand Prix także uatrakcyjni te rozgrywki, a ustalenie szablonu nagród na turniejach pozwoliło każdemu sprawdzić jaka będzie nagroda przy określonej ilości uczestników turnieju. Wprowadzenie do rozgrywek Indywidualnych Mistrzostw Polski finału dla 16 zawodników także uatrakcyjniło te rozgrywki i doprowadziło do tego że dziś zdobycie Indywidualnego Mistrza Polski nie jest już takie łatwe, a przypadkowość jest dużo mniejsza.
         Rozpoczęliśmy reorganizację naszych rozgrywek Ligowych. W tym sezonie zostanie zlikwidowana jedna druga liga, a Liga I i II będzie liczyła po 25 drużyn. Jest to dopiero początek. W następnym roku zostanie zlikwidowana jedna liga III i ligi te też będą liczyły po 25 drużyn. Pozwoli nam to wyeliminować sporną kolejkę w której można było nagrać 20 punktów. Teraz wszystkie kolejki będą takie same. Myślimy że do końca kadencji Zarząd ten dokończy reorganizację. Spadki z Lig wyższych powinny uatrakcyjnić nasze rozgrywki w Ligach Okręgowych. Mamy nadzieję że Ligii po pięć czy osiem drużyn już się nie pojawią. Jednak nie przechodzi to bezboleśnie. Spadki są dość dotkliwe. Ale już w następnym roku będzie się to normować. Liga I i II będzie funkcjonować już normalnie.
         Jeśli mowa o rozgrywkach to nie sposób nie wspomnieć o rozgrywkach Międzynarodowych. Tutaj też mamy się czym pochwalić. Po organizacji w 2005 roku Mistrzostw Europy, po raz kolejny byliśmy gospodarzami, tym razem Mistrzostw Świata. Odbyły się one w 2012 roku w Karpaczu. Na tych jakże ważnych dla całego świata skatowego rozgrywkach nasi zawodnicy odnoszą coraz większe sukcesy. Dodać jednak jednak trzeba że to co zrobił nasz kolega Adam Kołodziejczyk w 2008 roku w Hiszpanii nie udało się nam powtórzyć. Chociaż dodać trzeba Że sukcesy są duże. W Dalekim Kapsztadzie w 2010 roku po raz pierwszy nasz junior został Mistrzem Świata. Indywidualnie Józef Myrczik zajął 30 miejsce a drużyna Narodowa po raz kolejny wywalczyła srebrny medal. Na Mistrzostwach Europy w 2011 roku po raz pierwszy wystartowało trzech naszych juniorów, a Ola Mocigemba zajęła w tej kategorii czwarte miejsce.
Srebro wywalczyła Drużyna Narodowa. Mistrzostwa Świata 2012 Karpacz - indywidualnie nasi zawodnicy zaskoczyli wszystkich. Po raz pierwszy po kapitalnym występie Adama Kołodziejczyka do finału Mistrzostw awansowało pięciu zawodników. Ostatecznie nasz kolega Arkadiusz Konowalski Mistrzostwo Świata przegrał w ostatniej serii. Zajął czwarte miejsce. Dwunasty Marcin Żywicki, trzynasty Damian Mesjasz, piętnasty Łukasz Wojaczek a szesnaste miejsce zajął Jerzy Trzeciakowski. Mistrzostwa te to także popis naszych juniorów. Mistrzem Świata został finalista Mistrzostw Łukasz Wojaczek, a trzecie miejsce zajął Paweł Jabłoński. W Mistrzostwach Świata wystartowało 11 naszych młodych zawodników. Po raz pierwszy nasza drużyna Narodowa przegrała Mistrzostwa tak małą ilością punktów. W 2013 roku w Belgii wprowadziliśmy po raz pierwszydo finału Mistrzostw Europy dwóch zawodników. I tak miejsce piąte zajął kolega Arkadiusz Konowalski, a dziewiąty był Józef Myrczik. Zarząd nasz uważa że nie powiedzieliśmy jeszcze ostatniego słowa. Jeszcze się pokażemy z dobrej strony. Teraz czekamy na pierwszy złoty medal Drużyny Narodowej. Może to już w tym roku.
          Dodać trzeba że Zarząd nasz wystawił kandydaturę do organizacji Mistrzostw Europy w 2017 roku. Mamy
trzy lokalizacje. Czekamy na kontrolę z ISPA WORLD. Uważamy że zostanie nam to przyznane.
         Poza Turniejami Mistrzowskimi, nasi zawodnicy jeżdżą na Turnieje organizowane przez DSKV oraz ISPA. Poza tymi tradycyjnymi ( Puchar Saksoni, Puchar Niemiec) zaczynamy jeździć na mistrzostwa innych krajów, oraz do Gremitz. Nie ukrywamy że też na tych turniejach odnosimy sukcesy.
          Myślimy że tyle podsumowań naszych sportowych oraz organizacyjnych osiągnięć. Myślimy że następne lata będą jeszcze lepsze. Dziś jest czas na pochwały i radość. Rozliczenia pozostawiamy na Zjazdy Polskiego Związku Skata.
          W Dniu tak radosnym - XXX Lecie i zakończenie udanego Sezonu Ligowego należy podziękować tym wszystkim którzy wspierali nas swoją wiedzą i umiejętnościami w tym pięcioleciu, oraz od samego początku.
Jeszcze raz chciałbym pogratulować wszystkim tym którzy w dniu dzisiejszym zostali uhonorowani odznaczeniami naszego Związku, za działalność społeczną oraz za osiągnięcia sportowe.
Myślimy że na następnym naszym spotkaniu za pięć lat będziemy się znowu razem cieszyć z osiągniętych wyników oraz rozwiązań organizacyjnych.
          Jeszcze raz dziękuję przede wszystkim Prezesom Klubów, Zarządom Okręgów oraz Zarządowi PZSkat za pomoc w prowadzeniu tego co wszyscy kochamy. Naszego Skata.