Polski Związek Skata
Aktualności

APEL PZSkat

Szanowni Szkaciorze uczestnicy Mistrzostw Polski

 

Wołam dziś do Waszej szlachetności, dobrych serc!
Moja przyjaciółka z Bielska – Białej dzwoniła z dramatycznymi wieściami dotyczącymi człowieka, który z trudem uciekł ze wschodniej Ukrainy, z terenów ogarniętych okrucieństwem wojny i obecnie znajduje się we Lwowie. Szukamy pomocy dla chorego na nowotwór Andrieja Harko Vasylowicza, obywatela Ukrainy (53 lata)

Edyta z jej przyjaciółmi pomogła przetransportować i znaleźć domy dla kilkudziesięciu osób. Wszystkie te osoby to matki z dziećmi lub młode kobiety z małoletnim rodzeństwem. Ich ojcowie, bracia, dziadkowie zostali, aby walczyć.

Potrzebujemy zdobyć dla cierpiącego na raka 2 opakowania leku onkologicznego, który jest dostępny w naszych szpitalach. Wykonałem mnóstwo telefonów, uruchomiłem wszelkie znajomości, próbując zdobyć te leki. Zaczęła się rysować szansa realnej pomocy.

Zadzwoniłem do Posła na Sejm RP Pana Grzegorza Gaży z Pszczyny, który również zaangażował się w naszą sprawę. Sytuacja chorego tak go poruszyła, że postanowił, że pojedzie swoim samochodem do Lwowa po Andrieja, bo mając dyplomatyczny paszport, szybciej przewiezie cierpiącego przez granicę.

Pojawia się też szansa umieszczenia chorego w polskim szpitalu!

Na wsi pod Lwowem jest grupa wolontariuszy, którzy pomagają takim ludziom jak Andriej, ofiarom ostrzałów, bombardowań, pożarów.  Mają kilkadziesiąt  podopiecznych z różnymi problemami. 

Poprosiłem Edytę, aby skontaktowała się z nimi i zapytała czego potrzebują.  Chcemy wesprzeć ich ogromną pracę, a wiemy, że brakuje im podstawowych materiałów medycznych, oraz wyposażenia osób udzielających pierwszej pomocy.

Niebawem otrzymam listę potrzeb i na miarę możliwości postarajmy się pomóc. Chciałbym aby Pan Poseł jadąc po Andrieja do naszej ambasady we Lwowie zabrał do swojego samochodu rzeczy które chcemy przekazać. Jeśli otworzycie swoje serca i wesprzecie akcję będę wszystkim bardzo wdzięczny.

Na Mistrzostwach Polski w dniach 12-13.03.2022 w Gminie Miedźna zamierzamy przeprowadzić zbiórkę. Ja deklaruję w imieniu Zarządu PZSKat na początek 1000zł. Proszę Was o wsparcie i wierzę, że nie zawiedziecie.

Pozostaje sprawa szpitala. A dokładnie umieszczenie Andrieja w szpitalu i jego leczenie, które zostało przerwane przez wojnę. Celowanym szpitalem jest Katowickie Centrum Onkologiczne przy ul Raciborskiej -  to placówka, która posiada potrzebny lek i lekarze są specjalistami w tej dziedzinie.
W trakcie pisania apelu skontaktowałem się z Dyrekcją Katowickiego Centrum Onkologicznego przy ulicy Raciborskiej, gdzie znalazłem wiele zrozumienia i zapewniono mnie, że zrobią wszystko, aby pomóc. Przesłałem dokumentację medyczną, którą otrzymaliśmy ze Lwowa. Szpital ma tłumaczkę ukraińskiego i chce przygotować wdrożenie leczenia.

 

Ze szczerym podziękowaniem dla wszystkich

Krzysztof Kołodziejczyk - Prezes Polskiego Związku Skata

 


« powrót do listy